петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Вугринец доби дозвола да игра за Македонија

renato_vugrinec

Поврзани вести

Десниот бек на македонскиот ракометен шампион Металург, Словенецот Ренато Вугринец, кој неодамна доби македонски пасош, во иднина и официјално ќе може да настапува за македонската ракометна репрезентација.

Тој доби дозвола од Меѓународната ракометна федерација (ИХФ), а истата  во официјален допис до РФМ  потврди:

„На барање на Македонската ракометна федерација, Извршниот комитет на ИХФ, разгледувајќи ги сите околности околу играчот Ренато Вугринец, согледа дека тој ги исполнува сите услови за право на настап во репрезентацијата на Македонија. Тој веднаш има право за настап во националниот тим на Македонија“

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести