недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Вугринец се уште најдобар стрелец во ЛШ

VUGRINEC

Поврзани вести

Ракометарот на Металург, Ренато Вугринец, со седумте голови на реваншот против Кил ја задржа првата позиција на листата на стрелците во Лигата на шампионите.

Сепак, мали се шансите македонскиот репрезентативец да остане на врвот, бидејќи играчот на Веспрем Момир Илиќ со својата екипа ќе биде дел од завршниот турнир (ќе игра уште најмалку два натпревара). Илиќ има постигнато 91 гол, а Вугринец е лидер со 95. На третата позиција е Маргуч Гашпер од Цеље со 79 голови.

Во најдобрата десетак се и двајца ракометари на Вардар, Тимур Дибиров со 72, кој е на делба на 6.место, додека Игор Карачиќ е на делба на 9.место со 69 голови.

Во најдобрата „десетка“ на 7.место се наоѓа и Кирил Лазаров од Барселона со 71 гол.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести