недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 52

Вујовиќ сака да биде селектор на Хрватска

Нема да бидам искрен ако ви речам дека не сакам да ја водам Хрватска. Не знам колку е тоа реално во овој момент, но во иднина можеби да, вели Вујовиќ.

veselin-vujovic-4-640x338

Последни вести

Ракометната селекција на Словенија за првпат во својата историја стигна до медал на едно Светско првенство, откако во малото финале славеше епска победа над Хрватска со 31-30.

Дефинитивно најзаслужен за овој голем успех на словенечката нација е селекторот Веселин Вујовиќ, кој по завршувањето на Мундијалот во Франција откри за која репрезентација би го сменил селекторското столче.

– Нема да бидам искрен ако ви речам дека не сакам да ја водам Хрватска. Не знам колку е тоа реално во овој момент, но во иднина можеби да. Се разбира постојат договори и ветување кои мора да се испочитуваат, вели Вујовиќ.

Популарниот Вујо во својата богата тренерса кариера, покрај тоа што има водено голем број на клубови, беше и селектор на Југославија, Црна Гора, Македонија, а од 2015 година е предводник на репрезентацијата на Словенија.

Најчитани вести