петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Вулкан на Камчатка исфрли пепел од два километри

vulkan

Поврзани вести

Вулкан на рускиот полуостров Камчатка исфрли пепел во висина од два километри, но ерупцијата не предизвика посериозни проблеми за локалното население.

Авионите кои што летаат над тој воздушен простор добиле предупредување пораду вулканската прашина која што се издига во височините, а е расфрлена на оддалеченост од околу 50 километри југоисточно, во ненаселена област.

Вулканот Каримски  е активен од почетокот на март годинава, а еден од најактивните на рускиот полуостров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести