вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Вулкан предизвика евакуација на илјадници луѓе во Салвадор

vulkan=erupcija

Поврзани вести

Илјадници луѓе беа евакуирани во Салвадор поради ерупцијата на вулкан. Засега нема податоци за жртви и разурнувања.

Во областа околу вулканот Чапарастике, живеат приближно 5.000 лица. Евакуирани се сите кои живеат во радиус на три километри од него. Лицата се сместени во привремени живеалишта .

Властите го следат вулканот повеќе од две недели, од кога почна да се зголемува неговата активност. Во реонот на вулканот се испратени експерти за да ја следат ерупцијата на лавата.

Вулканот Чапаристике е висок 2.129 метри. Тој се наоѓа на 145 километри од главниот град Сан Салвадор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести