среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ВИДЕО: Украинската војска го зазела аеродромот во Крамторск, има повредени

BlRPcbBCAAAabfP

Поврзани вести

Украинските војници го зазеле аеродромот во близина на источниот град Краматорск, а неколку луѓе се повредени, изјавил анти-Мајданските активисти чии изјави ги пренесе руската новинска агенција РИА Новости.

Војници на воениот аеродром пристигнале со транспортери. Аеродромот се наоѓа меѓу градовите Краматорск и Славјанск, изјавиле телефонски за РИА Новости активистите припадници на народната милиција која била на тој аеродром.

„Тие почнаа со преговори со народната милиција, која го контролира аеродромот. Пукањето почна неочекувано. Има повредени меѓу припадниците на народната милиција, а можеби и мртви“, изјавиле активистите.

Другите припадници на милицијата го блокирале влезот во градот Крамторск и подготвени се да се бранат, рекле активистите.


 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести