четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

„Взглјад: Ерата на себичноста

evropa-se-davi

Поврзани вести

Додека демонстрантите во Киев бараат начин да влезат во Европската унија, „Европејците“ што веќе се дел од неа се прашуваат како да излезат од европското семејство, пишува „Взглјад“.

Во овој момент украинските националисти сакаат да ги пуштат во Европа, а националистите од земјите-членки на Унијата сакаат или таа да се распушти или барем да не се донесуваат нови членки во неа, вклучувајќи ја и Украина. Зошто едните националисти се надеваат толку многу на Брисел, а другите го навредуваат со најлоши зборови?

Украинците не излегоа на улица само поради разочараноста од откажувањето на потпишувањето на договорот за асоцијација на државата со Европската унија, туку и поради отфрлањето на Виктор Јанукович како претседател и како личност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести