петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

За 1,1 милион евра „Турбоинжинеринг“ ќе го доградува Милениумскиот крст

Изведувачот треба да го изгради ресторанот во кружната соба, водовод, одвод, прочистителна станица, ново осветлување и нов лифт кој ќе води до краците.

krst

Поврзани вести

Градежната компанија „Турбоинжинеринг“,  за 69 милиони денари ќе го доградува Милениумскиот крст. На вчерашното јавно наддавање во игра беше и скопски „Бетон“.

Според првичните тендерките понуди, „Бетон“ за градежните активности бараше 69 милиони денари, додека „Турбоинжинеринг“ 74 милиони денари.

Изведувачаот во рок од девет месеци ќе требало да го доизгради Милениумскиот крст. Најголем дел од парите ЈСП ќе ги обезбеди преку владини донации, иако Советот на Градската власт на ова претпријатие веќе му даде зелно светло за трошење на 120 милиони денари за овој проект.

Од „Турбоинжинеринг“  се очекува да направи антикорозивна заштита на металната конструкција, која што по правило се прави на десетина години. Треба да го изгради ресторанот во кружната соба, а исто така да изгради водовод, одвод, прочистителна станица, ново осветлување и нов лифт кој ќе води до краците.

 

Како што наави директорот на ЈСП, Мишо Николов, ресторанот би требало да биде ставен во употреба уште летово, а со него ќе стопанисува сопственикот на ресторанот „Воденица“, Стојан Филиповски.

Засега Македонската православна црква не е заинтересирана да гради црква во темелите, односно во најнискиот дел од објектот, иако тоа е предвидено со основниот проект на авторите Жан Стефановски и Оливер Петроски.

 

 

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести