петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

За 24 часа 7 сообраќајки во Скопје

soobra'ajki

Последни вести

На подрачјето на Град Скопје во текот на изминатите 24 часа од страна на сообраќајната полиција извршен е увид на вкупно седум сообраќајни незгоди.

Од нив три се со последица материјална штета и три се со последица телесна повреда во кои со полесни повреди се здобиле двајца возачи на патничко моторно возило и еден пешак.

Се случила и една незгода со последица тешка телесна повреда во која со тешки телесни повреди се здобил еден пешак.

Во текот на изминатиот ден од страна на сообраќајната полиција откриени и санкционирани се пет возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол и тие се исклучени од сообраќа. Тројца возачи не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, двајца возачи кои не ги почитувале светлосно сообраќајните знаци на крстосниците, како и девет возачи кои непрописно се престроиле пред крстосница, не го користеле сигурносниот појас или го користеле мобилниот телефон за време на управување на возилото.

Со помош на специјалното возило „пајак“ во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција отстранети се 46 возило кои го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот.

За денеска нема најавено вонредни настани со што се очекува сообраќајот да се одвива тековно и според постоечката сообраќајна регулатива.

Најчитани вести