четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

За 24 часа, осум сообраќајни незгоди во Скопје

download

Последни вести

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Град Скопје сообраќајната полиција извршила увид на вкупно осум сообраќајни незгоди.

Од нив, четири се со последица материјална штета и четири се со последица телесна повреда во кои со полесни повреди се здобиле еден возач на патничко моторно возило и тројца пешаци.

Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени и санкционирани се двајца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол и истите се исклучени од сообраќај, тројца возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, осум возачи кои не ги почитувале светлосно сообраќајните знаци на крстосниците, како и 34 пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин или, пак, поминале на црвено светло на семафорот за пешаци.

За денеска нема најавено вонредни настани, со што се очекува сообраќајот да се одвива тековно и според постоечката сообраќајна регулатива.

Најчитани вести