понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

За 9,1 отсто пораст на индустриското производство во септември

zavod-za-statistika500

Последни вести

Во месец септември индустриското производство е зголемено за 9,1 процент во споредба со истиот месец минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика.

Пораст има во секторите Рударство и вадење камен за 7,7 проценти, Преработувачката индустрија за 12,9 проценти, додека во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација има намалување од 15,9 проценти.

Гледано по главните индустриски групи, зголемување има кај Интермедијарни производи, освен енергија за 6,9 проценти, Капитални производи за 64,5 проценти и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 8,3 проценти.

Опаѓање се бележи кај Енергија за 11,1 проценти и Трајни производи за широка потрошувачка за 8 проценти.

Во периодот јануари – септември индустриското производство е зголемено за 4,8 отсто во однос на истиот период 2013 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести