четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

За да се види со Путин, Берлускони го пуштиле од притвор

mkd-155802

Последни вести

Со дозвола од судот, Силвио Берлускони го напуштил домашниот притвор и организирал вечера за претседателот на Русија, пренесува Дејли мејл.

По напорниот состанок со германската канцеларка Ангела Меркел, Владимир Путин во Милано го посетил својот стар пријател што во моментов издржува казна за затајување данок. Иако правилата на домашниот притвор наложуваат дека Берлускони смее да ја напушта својата вила во предградието на Милано само во „исклучителни ситуации“, и тоа ако се врати до 23 часот, овојпат италијанскиот суд му дозволил да се задржи дури до 3:30 часот наутро. Вечерата во чест на Путин почнала по полноќ во станот на Берлускони во центарот на Милано, а присутни биле и трите ќерки на поранешниот италијански премиер, како и двајца негови синови. На менито имало тестенини со бели тартуфи.

„Путин беше слободен дури по 1 часот наутро, бидејќи состаноците со европските лидери се одолжиле. Иако било доцна, Берлускони не сакал да ја пропушти приликата да се види со стариот пријател“, изјавил анонимен извор.

Путин неколку пати присуствувал на забавите на имотот на Берлускони во Сардинија, а гостопримството го возвратил организирајќи заеднички одмор во својата летна резиденција на брегот на Црно Море.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести