Магазин

За десерт подгответе: Бомбици со алва и урми

За десерт подгответе: Бомбици со алва и урми

За десерт за денеска ви предлагаме вкусни бомбици со алва и урми…

Потребно:

500 гр кикирики, испечени без сол, излупени, сецкани

250 гр урми сецкани

250 гр таан алва (изгмечена)

125 гр маргарин

100 гр чоколадо за готвење

Подготовка:

Маргаринот и чоколадото се топат на тивок оган и се чека малку да проврие па се тргаат. Во нив се додаваат таан алвата, сецканите урми и сецканите кикирики. Кикириките  се додаваат додека не се згусне смесата, да биде тврда за формирање топчиња. Се формираат бомбици и се валкаат во сецкани кикирики или кокос.