Магазин

За десерт подгответе вкусна крем пита

За десерт подгответе вкусна крем пита

Состојки:

6 јајца
20 гр шеќер
2 пудинга од ванила
4 лажици брашно

1,4 л млеко

Лиснато тесто

Шеќер во прав

Подготовка

Одвојте ја жолчката од белката, потоа изматете ја со 15 гр. шеќер, додадете го пудингот во прав, брашното и 4 дл млеко. Добро измешајте и сварете ги во 1 л. зовриено млеко. Смесата варете ја како за пудинг.

Од белката и 5 грама шеќер направете цврст шлаг и потоа додадете го во зовриениот крем.
Лиснатото тесто испечете го на обратната страна на тавката и печете го на 180 степени, 10-15 минути додека не добие убава жолтеникава боја. Потоа преполовете го и намачкајте го со крем, а другата половина претходно исечете ја коцки и наредет ја на кремот.