Магазин

За десерт: Топчиња од суво овошје

За десерт: Топчиња од суво овошје

Потребни состојки

100 гр суви сливи (без семки)

80 гр бадеми

100 гр суви смокви

2 лажици шеќер

1 ванилин шеќер

1-2 лажици рум

Кора од портокал

2 лажици мармалад од сливи

Подготовка

Сувите сливи и смокви ситно исчекајте ги, додајте груби мелени или исчекани бадеми, шеќер, ванилин шеќер, рум, ирендана кора од портокал и мармалад од сливи. Сето тоа добро измешајте го и обликувајте топчиња.

Обликуваните топчиња извалкајте ги во кристален шеќер и по желба послужете во хартиени кошнички.

Ако сакате да добиете повеќе вкус во шеќер измешајте малку цимет.