среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

За два дена 106 жртви од ебола во Западна Африка

Од декември минатата година, кога почна епидемијата на ебола, досега животот го загубија 1.350, а заболени се 2.473 лица.

ebola

Последни вести

За два дена, 17 и 18 август, во Либерија, Сиера Леоне и Гвинеја регистрирани 106 нови случаи на починати од ебола, соопшти вчера Светската здравствена организација (СЗО).

Истовремено, бројот на новозаразени е зголемен за 221 лице.

Од декември минатата година, кога почна епидемијата на ебола, досега животот го загубија 1.350, а заболени се 2.473 лица.

Најтешка е состојбата во Либерија, каде за два дена од вирусот починале 95 лица. Вкупниот број на жртви од ебола во земјата достигна 579 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести