среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

За две години умреа 23 од 25-те специјалци кои го убија Бин Ладен

За две години умреа поголемиот дел од специјалците кои беа вмешани во елиминацијата на Осама Бин Ладен, најбараниот терорист на светот

specijalsiusa

Поврзани вести

Според нивните семејствата тие жртви на атентат. Тие ја обвинуваат Белата куќа дека ја прикрива вистината за нивната смрт.

Две години по смртта на Бин Ладен, од 25-те припадници на елитната единица кои учествуваа во акцијата, загинале дури 23 во различни несреќи. Живи се само уште двајца.

Само три месеца по акцијата, животот го загубија 17 припадници на оваа единица во хеликоптерска несреќа во Авганистан. Семејствата на жртвите тврдат дека за нивната смрт е одговорен Вашингтон затоа што талибанците на време добиле детални информации за летот кои им биле потребни за уривање на леталото.

Во неколку инциденти кои потоа следувале загинале уште шест други припадници на елитната единица „Тим шест“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести