недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

За еден ден 11 сообраќајки во Скопје

soobrakajki

Последни вести

Единаесет сообраќајки се случиле во текот на изминатиот ден на подрачјето на град Скопје.

Од нив, четири се со последица материјална штета и шест се со последица телесна повреда, во кои со полесни повреди се здобиле тројца возачи на патничко моторно возило, тројца сопатници, еден пешак и еден возач на мотоцикл.

Се случила и една железничка незгода со последица тешки телесни повреди во која со тешки телесни повреди се здобил еден пешак.

Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени и санкционирани се 22 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзната на движење, 16 возачи кои не го користеле безбедносниот појас или го користеле мобилниот телефон за време на управување со возилото, осум возачи кои не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, како и седум пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин.

Со помош на специјалното возило „пајак“ во текот на изминатиот ден од страна на сообраќајната полиција отстранети се 63 возила кои го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот.

Денеска Отсекот за превенција при Единицата за безбедност во патниот сообраќај ќе одржи сообраќајна поука со почеток во 19 часот во просториите на Полициската станица од општа надлежност Гази Баба на која ќе присуствуваат граѓани учесници во сообраќајот коишто сториле прекршоци во својство на возачи кои не го користеле сигурносниот појас или го користеле мобилниот телефон за време на управување со возилото, непрописно се престроиле пред крстосница, како и возачи коишто не го почитувале ограничувањето на брзината на движење.

Денеска Отсекот за превенција при Единицата за безбедност во патниот сообраќај при СВР Скопје ќе одржи едукативни работилници во ОУ „25 Мај“ кое се наоѓа на територијата на општина Гази Баба со учениците од второ и четврто одделение.

За денеска има закажано вонреден настан со почеток во 14 часот и 30 минути пред Министерството за култура, во организација на Синдикатот на културата Со цел овозможување безбеден и уреден сообраќај од страна на сообраќајната полиција ќе бидат преземени мерки за сообраќајно обезбедување, физичко регулирање на сообраќајот, а по потреба и пренасочување на истиот.

Најчитани вести