Македонија,Крими хроника

За еден ден 14 сообраќајки во Скопје

За еден ден 14 сообраќајки во Скопје

Четиринаесет сообраќајни несреќи се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Скопје.

Во сообраќајките 16 лица се здобиле со последици телесни повреди, со тешки телесни повреди се здобило едно лице, а една сообраќајка е со материјална штета. Две несреќи се со непознат сторител.

Во текот на изминатиот ден од страна на сообраќајната полиција откриени се поголем број прекршоци. Еден возач е исклучен поради управување патничко возило под дејство на алкохол, 24  возачи со возилата се движеле со брзина  поголема од дозволената, девет лица управувале патничко моторно возило без возачка дозвола, додека еден возач поминал на црвено светло на семафорите. Прекршоци направиле и тројца пешаци, а затекнати се и еден возач  кој за време на управување на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл не носел заштитен шлем.