четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

За една година, склучени седум илјади хомосексуални бракови во Франција

Хомосексуалните бракови се легализирани во десетина држави во Европската унија и 18 држави во САД.

brak

Поврзани вести

Најмалку седум илјади хомосексуални бракови се склучени за една година кога стапи на сила Законот за истополови бракови, пренесуваат денеска француските медиуми.

Францускиот парламент на 23 април 2013 година го усвои законот кој им дозволува на хомосексуалците да се венчаат и да посвојуваат деца. Од тогаш до денеска се склопени повеќе од 7000 бракови, односно четири отсто повеќе отколку што се очекувало, соопшти Институтот за статистика.

Институтот наведува дека просечната возраст за мажите е 50 години, а за жените 43 години и додава дека во Париз се склопени најмногу хомосексуални бракови, точно 1332.Првиот хомосексуален развод е регистриран во Тулуз.

Министерството за правда не поседува точни податоци за бројот на такви разводи бидејќи нема статистички податоци за сексуалната ориентација на разведените луѓе.

Хомосексуалните бракови се легализирани во десетина држави во Европската унија и 18 држави во САД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести