вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

За една недела од Алепо побегнале 35.000 лица

Syrian refugees, fleeing the violence in Syria, wait to enter Turkey on the Syrian-Turkish border in Shamm Alqrain village, northern countryside of Aleppo February 5, 2014. REUTERS/Mahmoud Hebbo (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT)

Syrian refugees, fleeing the violence in Syria, wait to enter Turkey on the Syrian-Turkish border in Shamm Alqrain village, northern countryside of Aleppo February 5, 2014. REUTERS/Mahmoud Hebbo (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT)

Последни вести

Од почетокот на офанзивата на сириските владини сили против бунтовниците во Алепо, пред една недела, реонот на овој град во северна Сирија го напуштиле околу 35.000 бегалци, соопшти денеска Агенцијата на ОН за координација на хуманитарните активности.

Портпаролката на Агенцијата, Ванеса Хагинин соопшти дека бегалците во најголем број потекнуваат од југозападните предградија на Алепо, Хадера и Зербаха.

Според неа, мнозинството од овие лице побегнале во западните делови на провницијата Алепо, кои се под контрола на бунтовниците, каде се сместени во провизорни кампови.

– Итно им се потребни храна и основни намирници. Времето станува се постудено, особено во ноќните часови, додаде Хагинин.

Сириските владини сили, кои според западните медиуми имаат воздушна поддршка од руски авиони, на 17 октомври почнаа обемна офанзива против бунтовниците во реонот на Алепо. Се претпоставува дека главна цел на владините сили е да преземат контрола врз населените места долж стратешки важниот автопат Алепо-Дамаск.

Според податоците на ОН, од почетокот на конфликтот во Сирија во пролетта 2011 година, па досега, загинаа над 250.000 илјади лица, а неколку милиони ги напуштија своите домови.

Најчитани вести