понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

За едно соборено дрво 18 август адинг успеа да “извади бод” со Работнички

download

Последни вести

Деновиве продолжија возбудувањата од Македонската кугларска лига со одигрување на два натпревари.

Вистинско дерби и неивесен натпревар до крај во кугланата “Мусандра” во ГТЦ, одиграа екипите на 18 Август АДИНГ и Работнички. Во крајно неизвесен натпревар, победата на тимот на Работнички во поединечните предметки и предност од 4:2 не беа доволни и за конечен триумф, бидејќи екипата на 18 Август АДИНГ во вкупниот резултат на соборени дрва имаше подобар резултат за 1 дрво, поточно релузтат од 3254-3253, кој беа доволни за два поени и вкупен резултат и реми од 4:4.

Шампионот на Македонија Макпетрол продолжува со серијата на победи, овојпат совладувајќи ја екипата на Империјал Тобако. Натпреварот заврши со резултат 6:2, со резултат на вкупно соборени дрва 3369 наспроти 2972.

Последните два натпревари од шестото коло ќе се одиграат утре /22.11.2014 година, сабота/:

ХЕРАКЛЕА – ВАРДАР 2014 – 11 часот, спортска сала “Младост”, Битола
ГТЦ-МАКЕДОНИЈА – 10 часот, куглана “Мусандра”, ГТЦ Скопје

Со одигрувањето на овие два натпревари, ја имаме следната состојба на табелата:

Место ЕКИПА Вкупно одиграни натпревари Победа Нерешено пораз Бодовна состојба
1. МАКПЕТРОЛ 6 6 0 0 12
2. РАБОТНИЧКИ 6 4 1 1 9
3. ВАРДАР 2014 5 2 1 2 5
4. “ХЕРАКЛЕА” 5 2 1 2 5
5. 18 АВГУСТ АДИНГ 6 2 1 3 5
6. “ГТЦ-СКОПЈЕ” 5 1 2 2 4
7. ИМПЕРИАЛ ТОБАКО 6 2 0 4 4
8. МАКЕДОНИЈА 5 0 0 5 0

Најчитани вести