недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

За и против секс со пријател?

how_sex_can_help_you_live_longer

Поврзани вести

Додека едни сметаат дека пријателството и сексот не треба да се мешаат, други веруваат дека тоа е една одлична комбинација.

„Пријатели со привилегии“ е многу популарен облик на модерна врска, а резултатите од едно неодамнешно истражување покажуваат дека дури 60 отсто од Американците се впуштиле во таков однос.

Но, што воопшто значи пријатели со привилегии?

На скалата меѓу секс без обврски за една ноќ и роматичен однос, пријателството во комбинација со повредени сексуални односи е некаде на средина.

Таков однос не е баш целосно без емоции бидејќи се во прашање пријатели кои се познаваат, делат одредени искуства и интересирања. Од друга страна, не постојат обврски во смисла планирање заедничка иднина.

Освен очигледните предности како што е сексуалното задоволство, ваквата врска меѓу пријатели може да има две цели. Може да биде „резерва“ додека не се појави нешто подобро или може да служи како „пробен рок“ дали нешто воопшто ни одговара и можемо со него да имаме „вистинска“ врска.

Меѓутоа, по „пробниот рок“ одговорот е обично „не“, па така само 10 до 20 отсто од пријателите со привилегии се впуштаат во сериозна врска.

Од друга страна, се застапува ставот дека сексот го уништува пријателството и го компликува односот и дека, едноставно, по него веќе ништо не е и не може да биде исто.

Токму тоа многумина го имаат ум кога размислуваат за впуштање во врска со привилегии. Неодамнешните студии покажале дека најголем недостаток на пријателите со привилегии е токму губењето на пријателскиот однос со таа личности, а како втор недостаток се покажала можност од развој на непредвидени чувства.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести