вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

За малку избегната несреќа на „Александар Велики“

Со ласер му бил попречен видот на пилотот во момент кога се обидувал да го приземји авионот на пистата

aerodrom

Поврзани вести

За малку била избегната несреќа на скопскиот аеродром „Александар Велики“ откако пилотот на авионот на „Визер“, наводно, бил заслепен од ласер.

Според информациите на Прес24, непознато лице околу 16 часот вперило ласер кон авионот на „Визер“ во момент кога пилото се обидувал да се приземји на пистата во Петровец и му го попречил видот.

Пилотот за среќа останал присебен и усепал да го спушти леталото, па се поминало без проблеми. Случајот го пријавил во контролата на летање, која ја известила полицијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести