Спорт

За малку тепачка на натпреварот Македонија-Полска во футсал

За малку тепачка на натпреварот Македонија-Полска во футсал

Малку недостасуваше да настане општа тепачка на натпреварот помеѓу футсал репрезентациите на Полска и Македонија.

Нашата репрезентација го освои второто место на турнирот чиј домаќин беше Полска, а токму од оваа селекција нашите фудбалери загубија во финалето со 3:2. Може слободно да се каже дека на конечниот исход влијаеа неколку контроверзни одлуки на судиите кои исто така беа од Полска.

Малку недостасуваше наместо пријателски меч, овој натпревар да се претвори во општа тепачка.

Не може, а да не се спомне реакцијата на македонскиот селектор Васко Скендеровски, кој во најмала рака се однесуваше скандалозно. Имено, при инцидентот плукна противнички играч, а откако по смирувањето на страстите судијата му покажа жолт картон на Левески, Скендеровски го турна арбитарот.

Пред крајот на мечот македонскиот селектор при еден прекин вербално го нападна судијата, турна еден свој репрезентативец во него, а на крајот дури му покажа среден прст и го плукна.

Откако му беше покажан црвен картон, тој не сакаше да се пресели на трибините како што наложуваат правилата, но по неколку минути убедувања, сепак Скендеровски го напушти теренот.

Колку и да се контроверзни судиските одлуки, секако нашиот селектор не смееше да реагира на ваков начин.

Погледнете што се случуваше на мечот Полска – Македонија.