сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

За над 40 отсто од Русите, Државната Дума е бескорисна институција

duma

Поврзани вести

Речиси половина од жителите на Русија сметаат дека сегашната Државна Дума, односно Долниот дом на парламентот е бескорисна институција. На прашањето дали животот на земјата може со истиот успех да се организира единствено со претседателски декрети, 43 отсто одговориле дека тоа е поефикасно.

Овие податоци се добиени врз основа на национално репрезентативната студија на социолошкиот „Левада центар“, подготвена во средината на ноември. Бројот на оние кои веруваат дека може да се управува со земјата само со декрети на претседателот, скокна со една третина од  32 отсто, од ноември 2011 година.

Бројот на жителите, кои сметаат дека парламентот и е потребен на Русија постојано се намалува. Во октомври 2007 година, 48 отсто од жителите се изјасниле дека Думата е корисна за нивната земја, додека во ноември оваа година 39 отсто од Русите го поддржуваат постоењето на Думата.

Две третини или 65 отсто немаат доверба во парламентот, а само 16 отсто му даваат позитивна оценка во последните две години од последните избори.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести