сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

За нега на Шумахер семејството плаќа 125.000 евра неделно

На почетокот на овој месец Михаел Шумахер ја напушти Универзитетската клиника во Лозана и опоравувањето го продолжи во семејната куќа во Швајцарија.

Michael Schumacher, House in Gland, Switzerland, May 2008

Последни вести

Семејството на Михаел Шумахер наводно плаќа по 125.000 евра неделно за нега на седумкратниот Ф1 шампион.

На почетокот на овој месец Михаел Шумахер ја напушти Универзитетската клиника во Лозана и опоравувањето го продолжи во семејната куќа во Швајцарија.

Легендарниот Германец заработи тешки повреди по падот за време на скијање и помина речиси шест месеци во кома во болницата во Гренобл, а во јануари беше префрлен во Лозана.

Од Универзитетската клиника во Лозана потврдија дека нивниот персонал е целосно обучен за потребите на опоравувањето и додале дека продолжиле да му помагаат на седумкраниот шампион во неговата куќа.

Медиумите пренесуваат дека за Шумахер се грижат 15 луѓе во текот на целиот ден, но воедно додаваат дека нивните плати и опремата предизвикуваат големи трошоци за семејството на легендарниот возач. Се спомнува сума од 125.000 евра неделно.

Сепак, Шумахер во текот на својата кариера, но и по завршувањето на истата доволно заработил за да може да ги покрие сите овие трошоци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести