недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

За осум години социјалната помош порасна за 47 отсто

Македонија беше една од ретките земји која во услови на криза успеа да ги зголеми средствата за најзагрозената група на граѓани

denari

Поврзани вести

За период од осум години износот на социјалната помош е зголемен за 47 отсто, па така во 2006 година оваа категорија на граѓани добивале по 2.900, а сега по 4.300 денари, пренесува „Сител“.

Според статистиката, за истиот период бројот на корисници на социјална парична помош е намален за речиси 30.000 лица или за 46 отсто. Во 2006 година помош од државата добивале 64.000 лица, лани оваа бројка изнесувала 34 000 лица.

За 46 проценти е зголемена и постојаната парична помош  односно средствата што ги добиваат лицата  кои се болни и неспособни да работат.

Овие лица во 2006 година добивале по  3.700  денари, а во 2014 година оваа сума е зголемена на 5.392 денари. Според статистиката, бројот на  лицата приматели на постојана парична помош е зголемен за 14 отсто.

Средсствата за социјална помош од 2006 година постојано се зголемуваат. Последното покачување е месецов и тоа за пет отсто. За оваа намена за годинава предвидени се 60 милиони денари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести