среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 32

За патријархот Иринеј поплавите се божја опомена за геј парадата

Деновиве во Белград се подготвува собир кој претставува „гнасен порок, а со кој се гордеат и ги истакнуваат своето достоинство и демократијата, а претставува безбожен акт и е против животните закони, истакнал Иринеј.

iri

Поврзани вести

Во Соборниот храм во Белград вчера била одржана молитва за ставање крај на големото невреме што ја зафати Србија, на која присуствувал и патријархот Иринеј. Тој ги повикал верниците да се молат, истакнувајќи дека со таа неволја не е божја казна,туку опомена да се тргнат од патиштата на пороците, злобата и беззаконието.

„Дождовите и поплавите што ја снајдоа нашата земја предизвикаа големи жртви. За жал, ова не е крајот. Сите што можат се борат да ги заштитат човечките животи“, изјавил патријархот.

 Тој, алудирајќи на најавената Парада на гордоста, додал дека деновиве во Белград се подготвува собир кој претставува „гнасен порок, а со кој се гордеат и ги истакнуваат своето достоинство и демократијата, а претставува безбожен акт и е против животните закони“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести