четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

За пет месеци издадени 48 одобренија за употреба на објекти

gradezni rabotnici str

Поврзани вести

Во период од јули до декември минатата година се издадени 48 одобренија за употреба, а проценетата вредност на објектите изнесува 868 милиони 327 илјади денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Според издадените одобренија за употреба, 37 или 77,1 отсто од вкупниот број на издадени одобренија за употреба се наменети за објекти од високоградба, а четири или 8,3 отсто за објекти од нискоградба и седум односно 14,6 отсто за објекти за реконструкција.

Од вкупно 48 објекти, на 32 објекти или 66,7 отсто како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 16 објекти или 33,3 отсто инвеститори се деловни субјекти.

Во овој период е издадена употребна дозвола на 144 станови со вкупна површина од 10.044 метри квадратни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести