петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

За прв пат во Македонија извршена операција на рбетен деформитет

500site11

Последни вести

За прв пат во Македонија, пред два дена е извршена операција на рбетен деформитет- скулиоза со нова метода. Интервенцијата е направена кај 15-годишна пациентка, која се наоѓа во добра состојба.

Досега за овој вид операции пациентите се праќаа во странство, каде цената на операцијата чини од 35 до 50 илјади евра.

Отсега, пациентите нема да треба да патуваат во странство, бидејќи оваа операција во Македонија ќе ги чини околу 5 до 7 илјади евра.

Никола Тодоров, министерот за здравство, потенцираше дека оваа метода е особено значајна за младата популација, бидејќи овозможува корегирање на деформитетите во најрана можна возраст- од 14 до 15 години.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести