петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

За прв пат во Македонија ќе бидат изложени моштите на Св.Кирил

Единствените мошти на Свети Кирил во земјава ќе бидат изложени во Католичкиот храм во Богданци за време на светата Архиерејска Златоустова литургија.

kiril i metodij

Поврзани вести

На празникот на словенските апостоли и просветители Св. Кирил и Методиј (24 мај), во Македонија првпат ќе бидат изложени моштите на Св. Кирил.

Единствените мошти на Св. Кирил во земјава ќе бидат изложени во Католичкиот храм во Богданци за време на светата Архиерејска Златоустова литургија.

Свети Кирил почива во базиликата „Свети Климент“ во Рим, а ова е еден од ретките сертифицирани примероци од неговите мошти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести