Спорт

За Ред Бул сезоната во Ф1 почнува два месеца порано

За Ред Бул сезоната во Ф1 почнува два месеца порано

Светскиот шампион во Формула 1, Себастијан Фетел (Ред Бул) не е задоволено од новиот болид и не верува дека има шанси да ја заврши првата трка сезонава, што ќе се вози за ГН на Австралија на 16 март . Германецот призна дека неговиот тим доцни два месеца со подготовките на болидот и дека во Мелбурн би можел да освои бод само доколку повеќе од половина возачи не ја завршат трката.

Дека не се подготвени за трката во Австралија призна и советникот на тимот Австриецот Хелмут Марко.
“Заостануваме два месеца или пак отварањето на сезоната доаѓа два месеца порано за нас . Проблемот е исклучително голем и сложен. Не знам колку време ќе ни биде потребно за да ја анулираме предноста на конкурентите за титулата. Никој не знае дали тоа воопшто е можно “ , изјави Австриецот.