Магазин

За ручек подгответе омлет со шунка и зачини

За ручек подгответе омлет со шунка и зачини

За појадок подгответе вкусен омлет со зачини во вид на ролат со фил од шунка.

Состојки:

3 јајца

250 мл млеко

200 гр брашно

шунка

1 лаж сечкан магдонос

1 лаж сечкан босилек

сол по вкус

бибер по вкус

масло по вкус

Поделете ги јајцата на жолчка и белка. Жолчката изматете ја со млекото и брашното, посолете и забиберете. Во смесата после измешајте снег од белка, исчекан магдонос и босилек.

На врело масло испечете четири омлета.На секој од нив ставете шунка и завиткајте во ролат.