петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

За ручек, пилешко во зеленчук

Пилешкото месо може да се подготви на различни начини, а доколку сакате измешани вкусови можете да зачинете со мед и ѓумбир.

pilesko  i spageti

Поврзани вести

Потрбно е:

200 гр. шпагети, 400 гр. пилешки гради, 3 лаж вино, пол. лаж ѓумбир во прав, 1 лаж сув зачин, масло,3 лаж соја сос, 150 гр пченка, 100 гр, боранија, 100 гр пиперки, 100 гр. кромид, 2 чешниња лук, 100 гр морков, 1 лаж. цветен мед

Подготовка:

Шпагетите сварете ги и исцедете ги. Пилешкото бело месо исечкајте ги на парчиња. Зеленчукот исчистетете го и исечкајте го на кругови. Месото испечете го на тефлонско тавче на загреано масло. Во истото масло испржете го зеленчукот и ситно исечканиот лук. Кога ќе биде готово вратете го месото, сварената боранија и пченката.

Додадете ги зачините, соја сосот, ѓумбирот, медот, виното и уште малку варете.

Во половина од подготвеното месо и зеленчук измешајте ги сварените шпагети, а потоа на нив распоредете ги остатокот од месото, па топло послужете.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести