четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

За сите основци и средношколци од денеска почнува зимскиот распуст

ucenik

Поврзани вести

Зимскиот распуст денеска започнува за околу 280.000 основци и средношколци.

Второто полугодие ќе почне со екстерно тестирање на средношколците во завршна (трета или четврта) година, кои тестовите по двата предмета ќе ги полагаат на 22-ри и на 24 јануари, а предметите ќе им бидат познати на 19 јануари. Тестирањето ќе биде според нов пристап кој ќе им го олесни испитот на учениците зашто е креиран систем во кој се внесени прашањата по сите наставни предмети.

За останатите ученици – од трето одделение до трета година средно – екстерното тестирање ќе биде на крајот на учебната година.

Министерот Спиро Ристовски вчера на прес-конференција најави дека и 2014 ќе биде реформска и оти за таа цел буџетот во овој ресор ќе биде една милијарда повеќе од 2013-та, односно 22,4 милијарди денари. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести