четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

За Уругвај, гризењето на Суарез не е голем инцидент

ZA URUGVAJ SUAREZ

Поврзани вести

Иако целиот фудбалски свет е згрозен од однесувањето на Луис Суарез, кој повторно касна противнички фудбалер и од ФИФА доби казна, да нема никакви фудбалски активности во следните четри месеци како и забрана за настап во дресот на Уругвај во следните девет натпревари, претседателот на Фудбалската федерација на Ууругвај, Вилмар Валдез и понатаму е убеден дека напаѓачот на Ливерпул е невин и најави жалба на веќе донесената одлука на ФИФА.

„Подготвуваме жалба. Имаме три дена за тоа. Мислиме дека казната е преголема и дека немаше докази за ФИФА да реагира на ваков начин. Впрочем, во фудбалот во последно време имаше и многу поголеми инциденти од овој, па немаше вакви казни. Се чувствуваме како некој намерно да го исфрли Уругвај од мундијалот, затоа што тој многу ни значи во нашата селекција. Ќе бидеме значително ослабени“, изјави Вилмар Валдез.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести