петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

За вашата посна трпеза: Боранија на далматински начин

Далматинската исхрана ја препорачуваат сите лекари и нутриционисти. Стануа збор за тоа што таквиот начин на исхрана го чува срцето затоа што се користи маслиново масло што минимално технички се обработува. Во текот на посните денови можете да го пробате овој начин на исхрана и да го подобрите ашето здравје.

boranija-i-krompir

Поврзани вести

Пред нас е недела на големи пости. Ако и баш немате идеја што да подготвите за вашата посна трпеза, еве една идеја.

Состојки:

  • 400 грама боранија
  • 2 компири со средна големина
  • 3 чешниња лук
  • Малку сол и бибер
  • Малку маслиново масло

Подготовка:

Далматинската исхрана ја препорачуваат сите лекари и нутриционисти. Стануа збор за тоа што таквиот начин на исхрана го чува срцето затоа што се користи маслиново масло што минимално технички се обработува. Во текот на посните денови можете да го пробате овој начин на исхрана и да го подобрите ашето здравје.

Компирот исечете го на коцкички и варете го на тивок оган. Кога компирот ќе омекне во истото тенџере додадете и боранија (жолта или зелена).

Варете уште 10 до 15 минути, па процедете ја водата.

Посолете, додадете бибер и лук во прав или ситно исечкани три чешниња лук. Сето тоа прелејте го со малку маслиново масло и уживајте.

Најчитани вести