сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

За Ватикан во Македонија живееле Македонци уште во 17 век

makedonci

Последни вести

Објавени се документи на кои се гледа дека Ватикан во 1619 година давал стипендии на Македонците кои сакале да студираат.

Голем број на документи во архивите на Ватикан претставуваат впечатливи и интересни сведоштва за Македонија и Македонците во периодот од 1622 до 1644 година, пишува весникот на Македонците во Грција „Нова зора”

Светата столица во 1619 година доделувала стипендии на Македонците за да студираат на колеџот во Лорето (College of Loreto), основан во 1580 година. Во 1619 година епископ од Далмација бил задолжен од Папата Пол V да додели места на колеџот за Срби, Бугари и за Македонци.

Во документите на тој колеџ до денес постојат пријавите во кои студентите од Македонија се запишувале како Македонци. Во 1620 година во Лорето студирале тројца Македонци кои добиле стипендија од Ватикан.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести