понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

За Велигден православните ќе имаат 4 слободни дена

nerabotni1

Последни вести

За Велигден оваа година ќе бидат поврзани 4 неработни денови за православните верници.

Неработен ќе биде и петокот, односно 10-ти април.

Тоа значи дека од 10 април, па се до 13, односно петок, сабота, недела и понеделник ќе бидат слободни денови за сите православни верници.

Иако прогнозите треба да се земат со резерва бидејќи до велигденскиот празник има уште повеќе од 3 недели, сепак, метеоролозите најавуваат главно облачно време, а во понеделник невреме со грмотевици.

За католичките верници, оваа година Велигден е на 5 април. За нив, неработен ден ќе биде 6 април, понеделник, првиот ден Велигден.

Најчитани вести