недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

За викенд сончево, со можност за изолирана појава на дожд и град

sunny_day_237833_06743800

Поврзани вести

Времето ќе се задржи сончево и ветровито со умерен до засилен ветер од северен и северозападен правец. Поизразен ќе биде ветерот вдолж Повардарието, каде повремено ќе достигнува брзина и над 60 км/час. Максималната температура ќе се движи од 24 до 31 степен.

Во наредните денови ќе се задржи претежно сончево и топло време, но сепак во попладневните часови е можна изолирана појава на краткотраен дожд со грмежи, особено во вторник.

Малите услови за нестабилност и затоплувањето во наредниот период ќе овозможат оптимални услови за изведување на жетвата на есенските култури, кои земјоделците не смеат да ги пропуштат. Повисоките температури ќе овозможат забрзан развој на пролетните окопни култури, на кои им недостасуваше топлина. Опасноста од развој на болести и штетници останува и понатаму, но не треба да се занемарат и плевелите кои поради влажната пролет ги има во изобилство, особено кај окопните култури, лозовите и овошните насади.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести