сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

За викендот дожд, снег и пониски температури

sneg-na-prozor

Поврзани вести

Метеоролзите за утре попладне најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег.

На места врнежите ќе бидат пообилни и се очекува да наврнат над 20 литри на метар кдваратен. Врнежите од дожд ќе продолжат и во сабота, но со северниот ветер кој ќе почне да се засилува околу пладне, врнежите од дожд ќе преминуваат во снег, најпрво во северните делови од земјата. На планините ќе се формира снежна покривка, а во северните делови од земјава помала снежна покривка може да се формира и на некои пониски места.

Во недела ќе има слабо провејување на снег, температурите ќе бидат пониски и дневните ќе се движат од еден до седум степени.

Во почетокот на наредната недела времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и снег и без позначителна промена на температурите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести