вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

За викендов променливо време

За време на викендот и во понеделник ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаби локални врнежи од дожд.

dozd

Поврзани вести

Денеска ќе се задржи претежно облачно време со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови. Попладне во југозападните и крајните источни делови ќе има умерена нестабилност со ретки грмежи. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец.

За време на викендот и во понеделник ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаби локални врнежи од дожд. Утре ќе дува умерен северен ветер. Во вторник попладне и во среда ќе бидеме под влијание на нов влажен бран.

Врнежите од дожд и во наредниот период ќе предизвикаат прекинување на пролетната сеидба, расадувањето на тутунот и на градинарските култури на отворено. Ваквите временски услови се одличен предуслов за појава, развој и ширење на болести и штетници, па им се препорачува на земјоделците да го искористат секој момент без врнежи, во времетраење од 3-4 часа, за успешно аплицирање на пестицидот и успешна заштита на културите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести