вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

За време на викендот спасени повеќе од 5.800 имигранти

ARCHIV - Ein Boot mit Flüchtlingen aus Nordafrika nähert sich am 09.04.2011 der süditalienischen Insel Lampedusa. Der Flüchtlingsstrom aus Nordafrika beschäftigt am Montag (11.04.2011) die EU-Innenminister bei ihrem Treffen in Luxemburg. Mindestens 22 000 Flüchtlinge sind seit Beginn der politischen Unruhen in Nordafrika im Januar allein auf der italienischen Insel Lampedusa angekommen. EPA/ETTORE FERRARI +++(c) dpa - Bildfunk+++

ARCHIV - Ein Boot mit Flüchtlingen aus Nordafrika nähert sich am 09.04.2011 der süditalienischen Insel Lampedusa. Der Flüchtlingsstrom aus Nordafrika beschäftigt am Montag (11.04.2011) die EU-Innenminister bei ihrem Treffen in Luxemburg. Mindestens 22 000 Flüchtlinge sind seit Beginn der politischen Unruhen in Nordafrika im Januar allein auf der italienischen Insel Lampedusa angekommen. EPA/ETTORE FERRARI +++(c) dpa - Bildfunk+++

Последни вести

Повеќе од 5.800 имигранти, кои се обиделе да го преминат Медитеранот и да стигнат во Европа се спасени во текот на викендот со бродови во близина на либиското крајбрежје, а пронајдени се десет тела на починати имигранти, соопшти денеска италијанската Крајбрежна стража и морнарица.

Само вчера се спасени над 2.150 имигранти, се вели во соопштението, пренесува МИА.

Во најверојатно најголемата операција на спасување на имигранти досега, која ја координираше Италија учествуваа десет италијански бродови, четири приватни и еден француски брод во име на Европската агенција за контрола на границата.

Сите спасени имигранти во текот на викендот се транспортирани до брегот на Италија, некои до јужниот остров Лампедуза, а други до местото Трапани, на Сицилија.

Најчитани вести