петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Забележан случај со вирусот Западен Нил во Босна

zapaden nil

Поврзани вести

Седум случаи на заболувања за кои се сомнева дека се предизвикани од вирусот Западен Нил кој предизвикува грозница,се забележани на подрачјето на Босна и Херцеговина.Сите сомнителни случаи биле пријавени во Институтот за јавно здравство на Република Српска.

Според достапните информации две заболени лица се во тешка состојба, но за конечна дијагноза ќе биде потребно да се направат дополнителни тестирања.

Грозницата Западен Нил на луѓето се пренесува преку убод од заразени комарци, а тие во Босна се размножиле по големите поплави.

Околу 80 проценти од заразените немаат никакви симптоми, посебно во подрачјето каде случаите се почести. До 20 проценти од заразените имаат благи симптоми како грозница, главоболка, болки во мускулите, повраќање. Поголем број од заразените оздравуваат по неколку дена, додека кај постарите има опасност од развој на менингитис.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести