вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Заболен камерман излекуван од ебола

Ebola

Последни вести

Камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со вирусот на ебола, е излекуван и ќе ја напушти болницата во Небраска, соопштија болнички извори.

Камерманот, кој се заразил со вирусот работејќи во западна Африка, на 6 октомври беше примен во болницата. Тој е вториот пациент со ебола, успешно излекуван во Медицинскиот центар на Небраска.

Во меѓувреме конечно беше потврдено дека шпанската медицинска сестра Тереса Ромеро, првиот случај на заразено лице од ебола надвор од Африка, веќе не е носител на вирусот.

Болницата „Карлос Трети“ во Мадрид соопшти дека и вториот тест за ебола на Ромеро е негативен. Таа била лекувана со трансфузија на крв од пациент, кој се излекувал од болеста.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести