Магазин

Заборавете на пресата: Направете маска за трајно исправување на косата!

Заборавете на пресата: Направете маска за трајно исправување на косата!

Рамна и сјајна коса е сон на многу жени, и тие не бираат средства како да го постигнат тоа совршенсво.

За жал, во процесот на постигнување рамна и блескавакоса со помош на преса за израмнување на влакното, квалитетот на косата страда, станува сува и кршлива, а косата го губи сјајот.

Но, имаме добра вест за вас – со помош на само четири состојки, можете самите да направите маска која на вашата коса ќе и даде сјај и мекост, но и трајно ќе ја исправи.

Состојки:

  • 1 шолја кокосово млеко
  • 2 лажица маслиново масло
  • 4 лажици лимонов сок
  • 2 лажици густин

Измешајте ги сите состојки во еден сад и добиената смеса нанесета ја на цела коса. Остевете да делува 1-2 часа, под капа за туширање илии загреан пешкир. Потоа измијте ја косата на вообичаен начин.

Целиотпроцес погледнете го во видеото: