вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Забрана за движење на камиони и автобуси на Стража и Шапка

kamion

Последни вести

На патните правци крак Маврово – Дебар и Тетово – Попова Шапка, поради  остатоци од снег на коловозите има забрани за движење на тешки товарни возила и автобуси, пренесува МИА.

Според информациите добиени во АМСМ од Ј.П. Македонија пат, сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на места со остатоци од кашест снег. Врнежи од снег со среден интензитет има низ цела Македонија.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево, Виница – Берово каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Најчитани вести