понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Забрана за движење на камиони на патот Маврово-Дебар

zabrana-sneg-500

Последни вести

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива тековно по влажни коловози на места со остатоци од снег по интервенција на нашите дежурни екипи. Снег со слаб интезитет провејува на П.Шапка-Маврово и Крушево кој несе задржува на коловозoт. Магла со видливост до 100м. има на планискиот превој Плетвар.

Забрана за тешки товарни возила има на патниот правец Крак-Маврово-Дебар.

Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – М.Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – крак Маврово, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија – Удово и Катланово-Велес.

На учесниците во сообраќајот им препорачуваме внимателно управување со возилата,почитување на поставената сообраќајна сигнализација, како и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

Најчитани вести