понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Забрана за тешки товарни возила на Ѓавато

sneg-pat-1-

Последни вести

На планинскиот премин Ѓавато има забрана за движење на тешки товарни возила, поради снег на коловозот. За останатите видови на возила се препорачува употреба на зимска опрема, информираат денеска од Авто мото сојузот на Мкаедонија.

Сообраќајот на сите останати државни патишта, како што информираат од АМСМ, се одвива без забрани, по влажни коловози. Врнежи од слаб снег кој не се задржува на коловоз има на Попова Шапка, Стража, Маврово, Прилеп, Ресен, Битола и Крушево, а снег со среден интензитет кој се задржува на коловоз има во Буково, Плетвар, Пресека, Железнец и Ѓавато.

Оттаму посочуваат дека е потребно внимателно возење на патниот правец Катланово – Велес после наплатната станица Сопот, каде поради можен одрон сообраќајот се одвива по една коловозна лента во должина од 200 метри.

На патниот правец Страцин – Крива Паланка, на излез од Страцин во правец на Крива Паланка, поради свлечиште зафатена е третата лента од коловозот во должина од 150 метри.

Целосен прекин на сообраќајот за секаков вид на моторни возила се уште има на патниот правец Кочани – Македонска Каменица, поради големи одрони од камења. Сообраќајот се пренасочува преку Виница – Пехчево – Делчево.

Прекин на сообраќајот има и на патниот правец Марвинци – Гевгелија, поради излеана вода од река Вардар на подвозникот, и на патните правци Кочани – Зрновци и Тработивиште – Разловци поради попуштање на мостовите на реката Брегалница. Алтернативен пат за Тработивиште е стариот пат Делчево – Тработивиште.

Во општина Пробиштип, поради свлечиште и понатаму е во прекин сообраќајот за сите видови моторни возила на патниот правец Киселица – Злетово. Возилата се пренасочени од Киселица – Пробиштип – Леговец – Злетово. Во прекин е и сообраќајот на локалниот пат за село Покрајчево кој го поврзува магистралниот пат А-4 Радовиш-Струмица, поради излевање на Радовишка Река, на регионалниот патен правец од село Тополчани кон село.Клепач поради премногу вода, а затворен за сообраќај е патниот правец Битола-Старавина Р-1311, на 8 километри пред село Новаци.

Најчитани вести